پورو فوم طیفی از فوم بتن با چگالی کم است که به طور خاص برای پر کردن فضای خالی، تثبیت و سایر کاربردهای سبک طراحی شده است.
فوم‌ بتن ماده ای بسیار کارآمد با چگالی کم است که تا 80 درصد هوا را در خود جای داده است.
عموماً خود تراز، خود متراکم است و به داخل فضا‌های مختلف پمپ می‌شود. ریسک انقباض پلاستیک این نوع بتن یا ترک خوردگی و نشست به طور قابل توجهی کمتر از بتن استاندارد است.
مزایای فوم‌ بتن
فوم بتن یک ماده همه کاره و کاربردی است که می تواند برای انواع نیازهای پروژه و شرایط عملیاتی طراحی شود.
فوم‌ بتن قابل پمپاژ است که می تواند در فواصل قابل توجهی پمپ شود و هم می تواند توسط پمپ بتن معمولی یا پمپ استاتور روتور (که معمولاً به عنوان “پمپ کرم” نامیده می شود) پمپاژ شود.
فوم‌ بتن خود متراکم و خود تراز است که این خود باعث ایده آل بودن برای ترانشه های غیر قابل دسترس که در آن فشرده سازی دشوار یا غیرممکن است، باشد. این اجازه می دهد تا تخلیه کنترل شده به دهانه باریک، فضای خالی، از جمله فضا‌های زیرین را به طور کامل پر می کند و به طور کامل لوله ها را احاطه کرده و محافظت می کند.
مقاومت فوم‌ بتن در برابر یخ زدگی و برفک که دلیل آن محتوای بالای هوا در آن است که در برابر یخ زدگی می کند و عایق حرارتی و صوتی خوبی را ارائه می دهد.
فوم‌ بتن می‌تواند باعث گسترش بار به صورت یکپارچه شود که این خطر فرونشست را پایین می‌آورد.
فوم‌ بتن دارای ویژگی های عایقی است که می تواند به عنوان یک عایق با چگالی کم استفاده شود.
برنامه های کاربردی برای اجرای فوم بتن
فوم‌ بتن برای پرکردن فضاهای خالی مانند مخازن سوخت بلااستفاده، سیستم های فاضلاب، خطوط لوله ایده آل است. به ویژه در جاهایی که دسترسی به آن دشوار است. این یک ملات شناخته شده برای بازگرداندن ترانشه های جاده ای است. موارد استفاده از آن به عنوان پر‌کننده به شرح زیر است:
حفره های ناخواسته مانند خطوط لوله، کانال ها و شفت ها، چاله ها
سازه های بدون استفاده مانند آبراه‌ها و متروها، فاضلاب های اضافی، زیرزمین ها
تثبیت سازه‌ها مانند تکیه گاه پل، تثبیت تونل، خاکریز
پرکننده عایق برای طبقات و بام ساختمان‌ها

اطلاعات بیشتر در مورد فوم بتن

چگالی و مقاومت

فوم‌ بتن می تواند به ما مقاومتی تا 20 نیوتن بر میلی متر مربع دهد و فرآیند تولید منحصر به فرد، به ما امکان می دهد طیف بسیار وسیعی از چگالی خشک را از 300 کیلوگرم بر متر مکعب تا 2000 کیلوگرم بر متر مکعب تولید کنیم.

نحوه‌ی اجرای فوم بتن در تهران

فوم‌ بتن را می توان به صورت افقی، عمودی یا مستقیم در لایه هایی با عمق 1 متر پمپ کرد تا ساختار خالی هوای مورد نیاز حفظ شود. ماهیت سیال به ‌فوم‌ بتن اجازه می دهد تا حتی در کوچکترین فضاها جریان آزاد داشته باشد و آن را برای کاربردهایی نظیر پرکننده فضای خالی بسیار مناسب کند.
فوم‌ بتن را می‌توان با پمپ بتن معمولی یا پمپ استاتور روتور پمپ کرد. این ماده معمولاً به مدت 2الی3 ساعت پس از مخلوط شدن با فوم سیال می ماند (بسته به شرایط محیطی). فوم‌ بتن همچنین هیچ ویژگی می‌تواند از نشست جلوگیری کند و باعث پایدار شدن فضا‌ها شود.

نحوه‌ی ساخت فوم‌بتن

فوم‌ بتن را می توان با یا بدون سنگدانه درشت بسته به نوع و کاربرد آن عرضه کرد. ساختار حباب پایدار را می توان به سه روش وارد مخلوط آب و سیمان کرد:
با مخلوط کردن فوم از پیش ساخته شده در مخلوط پایه ملات پس از مخلوط کردن یا در محل، امکان دستیابی به چگالی بسیار کم را فراهم می کند.
با افزودن مواد افزودنی با فرمولاسیون ویژه به داخل بتن در طول فرآیند اختلاط. این به طور کلی محتوای هوای حباب شده بین 10 تا 25 درصد تولید می کند. ماده حاصل به عنوان بتن با هوای بالا (HAC) یا ملات با هوای بالا (HAM) نامیده می شود.
با افزودن مواد افزودنی تولید کننده کف به مخلوط پایه ملات پس از اختلاط یا در محل. این باعث ایجاد سطوح بالاتری از هوای حباب شده نسبت به مواد افزودنی حباب هوا و در نتیجه چگالی کمتری می شود.

مزایای فوم بتن

فوم بتن به‌عنوان یکی از جدیدترین مصالح قابل‌ استفاده در صنعت ساخت‌ و ساز کشور، از محبوبیت مناسبی نیز برخوردار است که علت این محبوبیت را می‌توان بررسی کرد.

سرعت اجرای بالا

سرعت اجرای فوم بتن نسبت به مدل سنتی آن یعنی بتن ریزی قدیمی و دیگر روش های رایج در ساختمان سازی بسیار بیشتر می باشد.

مقرون بصرفه بودن

به علت عایق بودن فوم بتن صرفه‌ جوئی قابل‌ توجه ای در جنبه های مختلفی اعم از اقتصادی، زمانی و ... در ساختمان سازی دارد.

عدم نیاز به دپوی مصالح

در روش استفاده از فوم بتن دیگر نیازی به به دپوی مصالح ساختمانی اعم از پوکه، ماسه، سیمان و... در محوطه ساختمان نمی باشد.

سوالات متداول

فوم بتن چیست؟

فوم بتن، ملاتی است که از ترکیب آب، سیمان و فوم کفزا تشکیل شده است که دارای طرح های اختلاط مختلفی است.

آیا به وسیله فوم بتن می‌توان شیب مورد نظر را بدست آورد؟

فوم بتن به دلیل سیالیت، ماده ی بسیار مناسبی است برای بدست آوردن شیب مورد نظر در پشت بام ،رمپ ، پارکینگ و... که با طرح اختلاط استاندارد مناسب می توان شیب مورد نظر را بدست آورد.

چه پروژه هایی را می توان با فوم بتن اجرا کرد؟

به جرأت می توان گفت که فوم بتن قابلیت اجرا در تمامی پروژه های عمرانی که مقاومت بالا، وزن مخصوص پایین، ضریب انتقال حرارت و دیگر ویژگی های فوم بتن مهم است را دارد.

پست های مرتبط