لطفا سؤالات زیر را بخوانید و اگر پاسخ خود را پیدا نکردید، با تکمیل فرم زیر سوال خود را از مشاورین ما بپرسید؛ ما پاسخگوی تمامی سوالات شما دراسرع وقت هستیم.
لطفا تمامی قسمت ها را تکمیل نمایید
لطفا تمامی قسمت ها را تکمیل نمایید

Please make sure that, re-captcha pluging is enabled

فوم بتن چیست؟

فوم بتن، ملاتی است که از ترکیب آب، سیمان و فوم کفزا تشکیل شده است که دارای طرح های اختلاط مختلفی است.

طرح اختلاط استاندارد چیست؟

طرحی است که نسبت آب، سیمان و فوم کفزا را به ما می دهد که ملاتی ایده آل نسبت به نوع عملیات اجرایی را به ما بدهد ، اما در کل طرح اختلاط استاندارد طرح اختلاطی است که مطابق با استاندارد های ASTM  و ACI  تعریف شده باشد که این  باتوجه به مقاومت فشاری و وزن مخصوص درصد آب،سیمان و فوم کفزای متفاوتی دارد.

در جهان چه استاندارد هایی برای فوم بتن تعریف شده است؟

استاندارد های مطرح در صنعت ساختمان سازی، راه سازی و زیر ساخت شهری در جهان ASTM  و ACI  است که زیر نظر کشور آمریکا است.

آیا استانداردی در ایران برای فوم بتن تعریف شده است؟

متأسفانه در کشور ما مرکز تحقیقات راه و ساختمان تعریف کلی برای فوم بتن( بتن کفی) بیان کرده است که شامل معیار های استاندارد روز دنیا نیست و فقط به ساختمان ساز بدون هیچ معیار استانداردی اجازه استفاده فوم بتن را می دهد.

آیا واقعا از نظر قیمتی فوم بتن ارزان تر از پوکه است؟

بله،فوم بتن از نظر قیمت حدود 30 تا 40 درصد ارزان تر از پوکه های معدنی است،البته باید توجه داشت که پوکه معدنی نه نخاله.

میزان مصرف سیمان استاندارد در هر متر مکعب چقدر است؟

بسته به نوع طرح اختلاط موردنظر که به نوع عملیات اجرایی(پشت بام، طبقات، پارکینگ و...) وابسته است میزان سیمان مصرفی بین متغیر است.

مقاومت فشاری استاندارد فوم بتن در هر متر مکعب چقدر است؟

مقاومت فشاری بستگی به میزان مصرف سیمان، نوع فوم مصرفی، نوع دستگاه و از همه مهمتر طرح اختلاط انتخابی دارد که هرچه مصرف سیمان بالاتر باشد به طبع وزن مخصوص بالاتر و مقاومت فشاری نیز بالاتر می‌رود.

وزن مخصوص فوم بتن استاندارد در هر مترمکعب چقدر است؟

با افزایش سیمان، مقاومت بیشتری را می توان انتظار داشت. پس بنابراین با کم ترین مصرف سیمان انتظار مقاومت بیشتری نمیرود اما در ایران عکس آن شنیده شده است که حتی حرف از داشتن گواهینامه های استاندارد ملی نیز شنیده می شود پس ایراد کار کجا می‌باشد!

آیا به وسیله فوم بتن می‌توان شیب مورد نظر را بدست آورد؟

فوم بتن به دلیل سیالیت، ماده ی بسیار مناسبی است برای بدست آوردن شیب مورد نظر در پشت بام ،رمپ ، پارکینگ و... که با طرح اختلاط استاندارد مناسب می توان شیب مورد نظر را بدست آورد.

چه پروژه هایی را می توان با فوم بتن اجرا کرد؟

به جرأت می توان گفت که فوم بتن قابلیت اجرا در تمامی پروژه های عمرانی که مقاومت بالا، وزن مخصوص پایین، ضریب انتقال حرارت و دیگر ویژگی های فوم بتن مهم است را دارد.