قیمت فوم بتن

فوم بتن نوعی ملات سیمانی است که حاوی سیمان، آب و فوم پایدار و همگن است که با استفاده از عامل کف‌ساز مناسب که می‌تواند به عنوان ماده خود متراکم در نظر گرفته شود. سایر اصطلاحات آکادمیک توصیف کننده این ماده عبارتند از: بتن سلولی سبک، بتن فوم با چگالی کم، یا بتن سبک سلولی و غیره.
در عمل، راه حل های رضایت بخشی برای رفع چالش ها و مشکلات مختلف در فعالیت های ساختمانی ارائه می دهد. مواد شیمیایی کمتر موجود در این ماده نیازهای پایدار و زیست محیطی را برآورده می کند و گاهی اوقات می توان آن را به طور جزئی یا حتی به طور کامل جایگزین بتن معمولی کرد. سطح بافت و سلول های ریزساختاری آن را به طور گسترده در زمینه های عایق حرارتی، جذب صدا و مقاومت در برابر آتش استفاده می کند.
تعداد زیادی ساختمان سازگار با محیط زیست با استفاده از فوم بتن به عنوان اعضای غیرسازه ای در سال های اخیر ساخته شده اند. همچنین برای پر کردن تکیه گاه پل به منظور حذف نشست دیفرانسیل استفاده می شود. علاوه بر این، برنامه های کاربردی برای تولید قطعات پیش ساخته، پایه های ساختمان و سیستم های بافر فرودگاه نیز گزارش شده است. فوم بتن معمولاً در کاربردهای ساختمانی در کشورهای مختلف مانند آلمان، ایالات متحده آمریکا، برزیل، انگلستان و کانادا مورد استفاده قرار گرفته است.
بهاء فوم بتن نسبت به سایر مواد ساختمانی
هزینه فوم بتن نسبت به سایر مواد ساختمانی نظیر پوکه‌های معدنی بسیار پایین‌تر است، به همین دلیل امروزه مورد استقبال ساختمان‌ساز‌ها قرار گرفته است.

قیمت اجرای فوم بتن در تهران

برای تعیین مقدار هزینه کرد فوم بتن کف ، باید متراژ کار تعیین گردد. محل پروژه و سختی اجرا، عامل دیگر تعیین کننده میزان هزینه فوم بتن کف می باشد. با تهیه لیست قیمت برای کفسازی و همین طور قیمت پوکه و مقایسه آنها با یکدیگر مشاهده می گردد که هزینه کرد فوم بتن کمتر است.
ضخامت اجرایی نیز تعیین کننده هزینه اجرای فومبتن می باشد. در برآورد هزینه ها باید قیمت مایع فوم بتن نیز در نظر گرفته شود. قیمت مایع فوم بتن شیمیایی با پروتئینی متفاوت است.
وزن مخصوص فوم بتن نیز مشخص کننده قیمت آن می باشد. هر چه وزن آن کمتر باشد، قیمت اجرای فوم بتن در تهران، سقف یا کف بیشتر است. به دلیل کم بودن وزن فوم بتن ، به راحتی می توان آن را به طبقات بالا پمپاژ کرد که این موضوع، کاهش هزینه های ساخت و ساز را در پی دارد.

هزینه اجرای فوم بتن کف

گاهی قیمت بدون هزینه سیمان ارئه میشود. به این معنی که هزینه سیمان مصرفی بر عهده کارفرما می باشد. بنابراین در برآورد هزینه ها علاوه بر قیمت نهایی فوم بتن کف باید هزینه سیمان را نیز در نظر گرفت. در برآورد قیمت کف سازی ، باید دستمزد اجرای فوم بتن را نیز مدنظر قرار داد.

بهاء مایع فوم بتن

همان طور که در بالا ذکر شد، این مایع به دو صورت شیمیایی و پروتئینی در بازار عرضه می گردد. نوع پروتئینی آن کمتر کف می کند و از این رو از نظر اقتصادی مقرون به صرفه نمی باشد. در مقابل این نوع مایع فوم بتن پایداری طبیعی و فوق العاده بالایی دارند، به همین دلیل غالبا از آن در ساخت بلوک های clc استفاده می شود.
مایع فوم شیمیایی که معمولا بی رنگ و یا شفاف می باشند از کف کنندگی بیشتری برخوردار بوده و در مقابل پایداری کمتری دارد. کف کنندگی بیشتر آن موجب محبوب تر شدن این نوع از فوم ها و مقرون به صرفه تر شدن آن شده است.

قیمت اجرای فوم بتن

اجرای فوم بتن می تواند به صورت چشمی یا با کروم بندی انجام شود. اجرای چشمی به این معناست که فوم بتن طوری ریخته شود که روی تاسیسات را بپوشاند و بعدا در هنگام نازک کاری کف، استادکار کف را تراز نماید.
در حالت کروم بندی، با استفاده از تراز لیزری بالاترین نقطه را پیدا کرده و سپس با تنظیم کروم های نقطه ای تمام کف را در یک تراز با فوم بتن پر می نمایند. هر چه تعداد کروم های نقطه ای بیشتر باشد، تراز کف واحد دقیق تر بوده و باعث کاهش ماسه سیمان مصرفی در کاشی کاری کف و سبک تر شدن ساختمان می گردد.
به طور کلی قیمت اجرای فوم بتن با کروم نقطه ای از قیمت اجرای فوم بتن به صورت چشمی بیشتر است. علاوه بر این هر چه تعداد کروم های نقطه ای بیشتر شود، قیمت اجرای فوم بتن نیز افزایش می یابد. محل پروژه، میزان سختی کار و دمای هوا از دیگر عوامل موثر بر قیمت اجرای فوم بتن می باشند.

هزینه فوم بتن چگونه محاسبه می شود ؟

اعداد فرضی هستند و بر اساس قیمت روز فوم بتن و سیمان و شرایط کار تغییر می کنند.
یکی از روش های کف سازی به واسطه فوم بتن است و قیمت فوم بتن در کف سازی از مواردی است که بر اساس یک سری پارامترها اریابی می شود. در محاسبه میزان هزینه فوم بتن می بایست در ابتدا فضای کف سازی از نظر مترمربع مشخص باشد.
ضخامت متوسط باید ارزیابی شود، همینطور سطح مناسب فوم بتن از نظر متر مکعب بررسی شود میزان کیسه سیمانی که برای هر متر مکعب فوم بتن نیاز است بررسی شود.
حال بر اساس یک سری اعداد مثالی می زنیم تا روند برآورد قیمت مشخص شود. این اعداد در حالت فرضی نوشته شده اند و حتی برای شفاف سازی سطح محاسبه برای کار هستند.
فرض می کنیم که قرار است ۱۰ متر مربع کف سازی به روش بتن سبک یا فوم بتن داشته باشیم. پارامتر ضخامتی که برای آن ارزیابی می شود ۱۰ سانتیمتر در نظر گرفته شده است. در چنین حالتی نیاز به یک متر مکعب فوم بتن داریم. برای تولید هر متر مکعب فوم بتن نیز به صورت متوسط ۵ کیسه سیمان در نظر گرفته می شود.
حال طبق اعداد گفته شده و قیمت فرضی برای هر کیسه سیمان محاسبه به صورت زیر است:
۷۵۰۰ * ۱۰۰= ۷۵۰۰۰۰
از سوی دیگر برای محاسبه، دستمزد اجرای فوم بتن در نظر گرفته می شود که قطعاً به عوامل مختلفی بستگی دارد. مثلاً مساحت پروژه از موارد بسیار مهم است.
محل پروژه و سطح سختی کار ارزیابی می شود فصلی که قرار است این کار صورت بگیرد از نظر میزان سرما و گرما بر روی قیمت اثر گذار است. این موارد بر روی هزینه کار تاثیر می گذارد.
یک سری هزینه های جانبی نیز وجود دارد که مربوط به عملیات کف سازی، هزینه فوم اضافه، هزینه کارگر و همینطور هزینه های دیگر است که می بایست برآورده شود. فرض بر این است که مثلاً اجرای یک پروژه ۱۸۰۰۰۰۰ تومان هزینه کل در روش فوم بتن دارد.

مقایسه قیمت فوم بتن با پوکه معدنی

قصد داریم در خصوص عوامل موثر در قیمت پوکه معدنی صحبت کنیم و مقایسه لازم را انجام دهیم
اگر فرض بر این باشد کفسازی ۱۰ متر مربع صورت بگیرد نیاز به کمتر از یک متر مکعب پوکه است . در صورتی که به عنوان مثال قیمت هر متر مکعب پوکه مخلوط در حدود ۵۴ هزار تومان باشد.
محاسبه به این صورت است که ۵۴۰۰۰ در ۰.۹(کمتر از یک متر مکعب) ضرب می شود و حاصل رقم ۴۸۶۰۰ خواهد بود.
حال یک سری موارد دیگر مطرح است که باید به هزینه بالا اضافه شود. بر روی پوکه ملاتی از شن و ماسه و سیمان ریخته می شود و عملیات ماله کشی صورت می گیرد. به عنوان مثال شن و ماسه ای که برای ۱۰ متر مربع نیاز است در حدود ۰.۳ متر مکعب ارزیابی می شود. یعنی محاسبه به این صورت است که ۱۱۰۰۰ ضربدر ۰.۳ می شود و رقم نهایی ۳۳۰۰ است.
از سوی دیگر برای تولید ملات نیاز به حداقل یک کیسه سیمان است و فرض بر این است که قیمت یک کیسه سیمان ۷۵۰۰ تومان است.
از سوی دیگر برای حمل پوکه و سیمان و شن و ماسه که برای طبقات مختلف استفاده می شود دستمزد ۱۲۰۰۰ تومانی ارزیابی شود. این رقم بسیار متفاوت است و ما تنها از اعداد به عنوان نماد محاسبه استفاده می کنیم!
همینطور ماهیچه کشی بر روی لوله ها در نظر گرفته می شود که برای هر ۱۰ متر مربع به طور متوسط هزار تومان خواهد بود. در این شرایط از سیمان مصرف شده برای ماهیچه کشی صرف نظر می شود
از دیگر بخش های هزینه مربوط به عملیات اجرای کف سازی است که به واسطه پوکه صورت می گیرد و طبق این روال باید پوکه روی سطح پخش شده و پس از پخش نیز ملات ماسه و سیمان پخش شود و ماله کشی ملات صورت بگیرد که این کار مثلاً برای هر ۱۰ متر مربع ۲۵۰۰۰ تومان است. در مجموع هزینه به ۹۷۴۰۰ می رسد.
در یک بررسی و مقایسه صورت گرفته مشخص می شود که اگر از روش کف سازی با فوم بتن استفاده کنید هزینه نسبت به روش پوکه ۴۰ درصد کمتر خواهد بود. مشخص است که هرچه قیمت تمام شده ارزانتر باشد می تواند اثر بخشی بیشتری داشته باشد.

قیمت فوم بتن در تهران

شما می توانید برای محاسبه قیمت فوم بتن در تهران از مشاوران ما کمک بخواهید و متراژ و شرایط پروژه و همینطور میزان فوم بتن و سطح سختی و آسانی کار را بررسی کنید. در این زمینه بسیار مهم است که بتوانید از هزینه های اضافی در امان باشید. فوم بتن روشی بسیار کارآمد در ساخت و ساز محسوب می شود و تقاضای زیادی دارد.

حمل و نقل

به دلیل اینکه فوم بتن با استفاده از پمپ‌های مخصوص به طبقات، پمپاژ می‌شود نسبت به سایر روش‌های کفسازی حمل به طبقات ندارد بنابراین هزینه‌‌ی حمل به طبقات و نیروی کار از آن حذف می‌شود.

کاهش نیروی کار

در اجرای فوم بتن شما فقط نیازمند 4 نفر برای اجرا آن هستید، که دو نفر از آن‌ها توسط مجری و دو نفر دیگر توسط کارفرما تأمین می‌شود.

کاهش زمان اجرا

به دلیل بالا بودن سرعت اجرا و کاهش نیروی انسانی در اجرا، هزینه‌های اجرای کفسازی به شدت کاهش می‌یابد.

مزایای فوم بتن

فوم بتن به‌عنوان یکی از جدیدترین مصالح قابل‌ استفاده در صنعت ساخت‌ و ساز کشور، از محبوبیت مناسبی نیز برخوردار است که علت این محبوبیت را می‌توان بررسی کرد.

سرعت اجرای بالا

سرعت اجرای فوم بتن نسبت به مدل سنتی آن یعنی بتن ریزی قدیمی و دیگر روش های رایج در ساختمان سازی بسیار بیشتر می باشد.

مقرون بصرفه بودن

به علت عایق بودن فوم بتن صرفه‌ جوئی قابل‌ توجه ای در جنبه های مختلفی اعم از اقتصادی، زمانی و ... در ساختمان سازی دارد.

عدم نیاز به دپوی مصالح

در روش استفاده از فوم بتن دیگر نیازی به به دپوی مصالح ساختمانی اعم از پوکه، ماسه، سیمان و... در محوطه ساختمان نمی باشد.

سوالات متداول

فوم بتن چیست؟

فوم بتن، ملاتی است که از ترکیب آب، سیمان و فوم کفزا تشکیل شده است که دارای طرح های اختلاط مختلفی است.

آیا به وسیله فوم بتن می‌توان شیب مورد نظر را بدست آورد؟

فوم بتن به دلیل سیالیت، ماده ی بسیار مناسبی است برای بدست آوردن شیب مورد نظر در پشت بام ،رمپ ، پارکینگ و... که با طرح اختلاط استاندارد مناسب می توان شیب مورد نظر را بدست آورد.

چه پروژه هایی را می توان با فوم بتن اجرا کرد؟

به جرأت می توان گفت که فوم بتن قابلیت اجرا در تمامی پروژه های عمرانی که مقاومت بالا، وزن مخصوص پایین، ضریب انتقال حرارت و دیگر ویژگی های فوم بتن مهم است را دارد.

پست های مرتبط