انتظار می رود که نانو ذرات خواص مواد کف کننده و فوم کفزا را بهبود بخشد و عملکرد فوم‌ بتن را بیشتر کند. پایداری فوم کفزا را می توان با افزودن NS بهبود بخشید، که ممکن است به افزایش ویسکوزیته و چند تغییر در کشش سطحی عوامل کف کننده با NS نسبت داده شود.
با این حال، پایداری فوم کفزا با افزودن G به دلیل افزایش آشکار کشش سطحی عامل کف‌ساز با G کاهش می‌یابد. چگالی فوم‌ بتن با اندازه منافذ کاهش یافته و توزیع یکنواخت در هنگام استفاده از عوامل کف کننده با NS به دست آمد که به پایداری بسیار بالاتر فوم کفزا مربوط می شود.
محتوای مناسب نانوذرات در مواد کف‌ساز و فوم کفزا می‌تواند خواص مکانیکی فوم‌ بتن را بهبود بخشد. با این حال، هنگام استفاده از عامل کف‌کننده با نانوذرات، پیشرفت‌ها برای سایر عملکرد فوم‌ بتن، مانند هدایت حرارتی، جذب آب و انقباض، آشکار نبود.
صرفه جویی در مصرف انرژی برای ساختمان های عمرانی به دلیل افزایش مصرف انرژی در طول سرویس ساختمان در شرایط بحران انرژی در سراسر جهان به یکی از ضروری ترین مسائل تبدیل شده است.
استفاده از مواد عایق حرارتی به وضوح می تواند تلفات حرارتی را از طریق لایه های پوششی ساختمان کاهش دهد و در نتیجه مصرف انرژی در چرخه عمر ساختمان های مدنی مدرن را کاهش دهد.
فوم‌ بتن به عنوان نوعی ماده عایق حرارتی ساختمان ها به دلیل ارزان بودن، آماده سازی آسان، تخلخل زیاد، هدایت حرارتی کم و مقاومت در برابر آتش سوزی و غیره بسیار بیشتر مورد توجه قرار گرفته است.
با این حال، خواص مکانیکی کمتر و هدایت حرارتی بالاتر در یک سطح با چگالی معین برای اجرای فوم‌ بتن در مقایسه با سرامیک‌ های فوم‌دار (شیشه) یا پلیمرها همچنان باعث محدودیت آن در کاربرد عایق‌ سازی ساختمان است.
در حال حاضر، بهبود بخشیدن به عملکرد فوم‌ بتن همچنان تمرکز تحقیقات در این زمینه است. بتن فوم دار معمولاً با وارد کردن مستقیم فوم های از پیش ساخته شده به خمیر سیمان یا ملات تازه برای اجرای فو‌م‌ بتن متخلخل تهیه می شود.
بنابراین، عملکرد فوم‌ بتن در تهران، مانند مقاومت مکانیکی، هدایت حرارتی، عایق صوتی و دوام، بیشتر توسط عامل کفزا یا همان فوم، نوع سیمان مصرفی و ساختارهای منفذی از طریق برهمکنش عامل کفزا یا همان فوم و نوع سیمان مصرفی تعیین می شود.
کارهای زیادی برای بهبود ماتریس سیمان در فوم‌ بتن با بهینه سازی فرمولاسیون خمیر سیمان، مانند افزودن الیاف، رزین اپوکسی، بخار سیلیکون، خاکستر بادی و سایر پرکننده ها انجام شده است.

نتیجه‌گیری در رابطه تاثیر نانوذرات بر عامل کف‌زا و فوم‌بتن

پایداری عامل کفزا

پایداری عامل کفزا یا همان فوم زمانی افزایش می‌یابد که عامل کف‌کننده با NS به دلیل افزایش ویسکوزیته و تغییر کشش سطحی کمتر با افزایش NS در عامل کف‌کننده استفاده شود.
در مقابل، افزایش کشش سطحی و تغییر ویسکوزیته کمتر عامل کف ساز با افزایش G ممکن است باعث تخریب پایداری فوم پیش ساخته شود.

کاهش منافذ هوا

کاهش و توزیع یکنواخت منافذ هوا هنگام استفاده از عوامل کف کننده با NS یا دوز پایین G به دست آمد. با این حال، افزایش بیشتر G در عامل کف‌ساز منجر به بزرگ‌تر شدن و توزیع نابرابر اندازه منافذ هوا می‌شود که به دلیل کاهش پایداری فوم‌های پیش‌ساخته با افزایش G است.

محتوای مناسب نانوذرات

محتوای مناسب نانوذرات در عامل کف‌ساز و اینکه عامل کفزا یا همان فوم مقاومت فشاری فوم‌بتن آماده‌شده را افزایش می‌دهد.
در حالی که، بهبود کمی یا حتی تخریب برای عایق حرارتی، جذب آب و انقباض بتن فوم تهیه شده در هنگام استفاده از عوامل کف کننده با نانوذرات مشاهده می شود.

مزایای فوم بتن

فوم بتن به‌عنوان یکی از جدیدترین مصالح قابل‌ استفاده در صنعت ساخت‌ و ساز کشور، از محبوبیت مناسبی نیز برخوردار است که علت این محبوبیت را می‌توان بررسی کرد.

سرعت اجرای بالا

سرعت اجرای فوم بتن نسبت به مدل سنتی آن یعنی بتن ریزی قدیمی و دیگر روش های رایج در ساختمان سازی بسیار بیشتر می باشد.

مقرون بصرفه بودن

به علت عایق بودن فوم بتن صرفه‌ جوئی قابل‌ توجه ای در جنبه های مختلفی اعم از اقتصادی، زمانی و ... در ساختمان سازی دارد.

عدم نیاز به دپوی مصالح

در روش استفاده از فوم بتن دیگر نیازی به به دپوی مصالح ساختمانی اعم از پوکه، ماسه، سیمان و... در محوطه ساختمان نمی باشد.

سوالات متداول

فوم بتن چیست؟

فوم بتن، ملاتی است که از ترکیب آب، سیمان و فوم کفزا تشکیل شده است که دارای طرح های اختلاط مختلفی است.

آیا به وسیله فوم بتن می‌توان شیب مورد نظر را بدست آورد؟

فوم بتن به دلیل سیالیت، ماده ی بسیار مناسبی است برای بدست آوردن شیب مورد نظر در پشت بام ،رمپ ، پارکینگ و... که با طرح اختلاط استاندارد مناسب می توان شیب مورد نظر را بدست آورد.

چه پروژه هایی را می توان با فوم بتن اجرا کرد؟

به جرأت می توان گفت که فوم بتن قابلیت اجرا در تمامی پروژه های عمرانی که مقاومت بالا، وزن مخصوص پایین، ضریب انتقال حرارت و دیگر ویژگی های فوم بتن مهم است را دارد.

پست های مرتبط