بتن سبک یا همان فوم‌ بتن از سال 1923 میلادی در کشور‌هایی نظیر آمریکا، هلند و آلمان مورد توجه مهندسان قرار‌گرفت، اما توسعه وسیع آن در صنعت ساختمان‌سازی از سال 1980 میلادی صورت گرفت که اولین شرکتی که از فوم‌ بتن یه صورت انبوه استفاده کرد، شرکت Voton  با همکاری دانشگاه‌های آلمان و اروپا و شرکت Aning-Jonson  آمریکا بوده است.
اکنون در دنیا از نوعی بتن سبک استفاده می‌شود که این بتن حاصل تزریق حباب‌های هوا به مخلوط آب و سیمان است که علاوه بر سبک‌تر بودن نسبت به بتن‌های سبک نسل‌های قبل، سازگار با محیط‌زیست نیز است که استفاده از این نوع بتن به سه دلایل سبک بودن، اقتصادی بودن و سرعت بالا اجرا حائز اهمیت است.
تاریخچه فوم‌ بتن (بتن‌ سبک) در ایران

بتن‌ سبک تا کنون در ایران به‌صورت سنتی و با استفاده از دانه‌هایی با وزن سبک مانند انواع پوکه‌های معدنی و صنعتی و بتن سبک گازی مورد استفاده قرار می‌گرفته است که معایبی همچون جذب رطوبت و آب، تخریب طبیعت و محیط‌زیست را داشته‌است.

اجرای فوم‌ بتن اولین بار در ایران، در سال 1380خورشیدی وارد صنعت ساختمان شد، تقریبا چیزی در حدود 78 سال پس از سایر کشورهای اروپایی و آمریکا، که این خود نشان‌دهنده این است، صنعت ساختمان نتوانسته همگام با دنیا خود را به روز کند.

سال 1380 با ساخت اولین کارخانه بلوک CLC، فوم‌ بتن توانست راهی بازار ساختمان‌سازی ایران شود و اجرای فوم بتن در تهران بعد از گذشت 7 سال با طرح مسکن مهر توانست به استفاده انبوه در این صنعت برسد و استاندارد‌هایی مطابق با جهان را در سازمان مسکن و تحقیقات ثبت کند.

کاربرد‌های فوم‌ بتن در صنعت ساختمان

کفسازی طبقات

به دلیل سبک بودن فوم‌ بتن و آسان بودن تهیه‌ی آن و عدم نیاز به نیروی کار زیاد و همچنین عدم نیاز به حمل مصالح به طبقات، فوم‌ بتن بسیار جایگاه خوبی میان ساختمان‌سازان پیدا کرده است که می‌توان به وسیله‌ی آن عملیات کفسازی طبقات، انواع محوطه‌ها از قبیل بالکن را انجام داد.
بدین صورت که پس از اتمام تأسیسات، یک لایه به ضخامت 8 الی 12 سانتی‌متری را بدون نیاز به ماهیچه‌کشی اجرا کرد و سپس سایر کارها را به روی آن انجام داد.

شیب‌بندی

به دلیل سیالیت و سبک بودن فوم‌ بتن، می‌توان انواع شیب‌ها را با استفاده از فوم‌ بتن اجرا کرد و استفاده از فوم‌ بتن هم به دلیل سرعت بالای اجرا و هم عایق بودن بسیار برای فضاهایی مانند بام مناسب است.
همچنین باید به این نکته توجه داشت که پس از خشک شدن فوم‌ بتن با یک ماستیک ساده می‌توان روی آن را ایزوگام، قیرگونی و هر عملیات ایزولاسیون دیگه‌ای را به سهولت انجام دهید.

پانل‌های جدا‌کننده

با استفاده از فوم‌ بتن، می‌توان به راحتی پانل‌های جدا‌کننده تولید کرد، که این پانل‌های جداکننده یکپارچه و نرده‌های حصاری جهت محوطه کاربرد‌های زیادی در ساختمان دارند.
استفاده‌ی عمده از این پانل‌ها در ساخت دیواره‌های سردخانه‌ها، گرم‌خانه‌ها و سالن‌های ضد صدا است.
نحوه‌ی اجرا آن بدین صورت است که فوم‌ بتن را در قالب‌های از قبل ساخته شده و مستقرشده در محل‌های مناسب ساختمان به صورت یکپارچه عمودی می‌ریزند و اجازه می‌دهند که خشک شوند.
به دلیل ویژگی منحصر‌به‌فرد عایق بودن این نوع بتن از آن جهت عایق بندی سردخانه‌ها، گرم‌خانه‌ها، موتورخانه‌ها به دلیل جذب آکوستیک صدا استفاده می‌کنند.

بلوک‌های غیر باربر سبک

یکی دیگر از مصارف فوم‌ بتن، تولید بلوک‌های CLC و اتوکلاو شده است که از آن‌ها در دیوار‌های غیر باربر در ساختمان استفاده می‌شود.
بدین صورت که ملات فوم‌ بتن استاندارد را قالب‌هایی مخصوص در ابعاد مختلف می‌ریزند و پس از خشک شدن آن‌ها را از قالب‌ها خارج کرده و از بلوک‌ها برای ساخت دیوار‌های غیر باربر استفاده می‌کنند.
با این بلوک‌های توپر که به ابعاد دلخواه تهیه شده‌اند، می‌توان تمام تیغه‌بندی‌های قسمت‌های جدا‌کننده را در ساختمان با استفاده از ملات و یا چسب بتن انجام داد.
این بلوک‌های تولید شده از فوم‌ بتن، علاوه بر اینکه وزن ساختمان را به طور محسوسی کاهش می‌دهند عملیات نصب و حمل و همچنین دستمزد اجرای پایینی نسبت به روش‌های قدیمی دارند.
پس از اجرا می‌توان روی سطح آن را گچ کرد همچنین این بلوک‌ها دارای وزن مخصوص 800 الی 1100 کیلوگرم هستند.
از مطالب ذکر شده در بالا می‌توان نتیجه گرفت که فوم‌ بتن دارای کاربردهای بسیار وسیعی در صنعت ساختمان است و فرآیند ساختمان‌سازی است که در آینده نه چندان دور می‌تواند تأثیر بسازیی داشته باشد.
البته حمایت کارفرمایان و مهندسان از این محصول جدید بی‌تأثیر نیست و می‌تواند پیشرفت در این صنعت را سرعت ببخشد.

مزایای فوم بتن

فوم بتن به‌عنوان یکی از جدیدترین مصالح قابل‌ استفاده در صنعت ساخت‌ و ساز کشور، از محبوبیت مناسبی نیز برخوردار است که علت این محبوبیت را می‌توان بررسی کرد.

سرعت اجرای بالا

سرعت اجرای فوم بتن نسبت به مدل سنتی آن یعنی بتن ریزی قدیمی و دیگر روش های رایج در ساختمان سازی بسیار بیشتر می باشد.

مقرون بصرفه بودن

به علت عایق بودن فوم بتن صرفه‌ جوئی قابل‌ توجه ای در جنبه های مختلفی اعم از اقتصادی، زمانی و ... در ساختمان سازی دارد.

عدم نیاز به دپوی مصالح

در روش استفاده از فوم بتن دیگر نیازی به به دپوی مصالح ساختمانی اعم از پوکه، ماسه، سیمان و... در محوطه ساختمان نمی باشد.

سوالات متداول

فوم بتن چیست؟

فوم بتن، ملاتی است که از ترکیب آب، سیمان و فوم کفزا تشکیل شده است که دارای طرح های اختلاط مختلفی است.

آیا به وسیله فوم بتن می‌توان شیب مورد نظر را بدست آورد؟

فوم بتن به دلیل سیالیت، ماده ی بسیار مناسبی است برای بدست آوردن شیب مورد نظر در پشت بام ،رمپ ، پارکینگ و... که با طرح اختلاط استاندارد مناسب می توان شیب مورد نظر را بدست آورد.

چه پروژه هایی را می توان با فوم بتن اجرا کرد؟

به جرأت می توان گفت که فوم بتن قابلیت اجرا در تمامی پروژه های عمرانی که مقاومت بالا، وزن مخصوص پایین، ضریب انتقال حرارت و دیگر ویژگی های فوم بتن مهم است را دارد.

پست های مرتبط