فوم بتن و ویژگی‌های منحصر به فرد آن

فوم بتن و ویژگی‌های منحصر به فرد آن

فوم‌بتن، پوششی است جدید جهت مصارف مختلف در ساختمان، که به دلیل داشتن خواص منحصر به‌فرد، بسیار سبک و عایقی مناسب با مقاومت مطلوب نسبت به نوع کاربری خود که ارائه می‌دهد، است.

ماده‌ی کفزا با آب در دستگاه مخصوص تولید فوم‌بتن با سرعت بالا ترکیب می‌شود و حباب‌های هوا را تولید وتثبیت می‌کند و کف حاصل از این عملیات که کاملا پایدار است در ضمن اختلاط با ملات سیمان و سایر افزودنی‌ها در میکسر دستگاه مخصوص تولید فوم‌بتن، ملاتی نسبتا خمیری و روان را تشکیل می‌دهد که این ملات پس از خشک شدن با توجه به درصد طرح اختلاط دارای وزن مخصوصی در حدود 300 الی 1600 کیلوگرم در مترمکعب خواهد داشت.

blogimage1
فوم بتن ماده‌ای سبک و سیال است که از ترکیب آب، سیمان، فوم‌کفزا و سایر افزودنی‌ها تولید می‌شود و به عنوان یک مصالح جدید در صنعت ساختمان سازی، تونل سازی و همچنین راهسازی مورد استفاده قرار می‌گیرد.
فوم‌ بتن به طور مستقیم و غیر‌مستقیم در صنعت ساختمان، تأثیر بسزایی داشته‌است که در بحث تأثیر مستقیم می‌توان به سبکی آن اشاره کرد که به میزان قابل توجهی بار مرده را در ساختمان کاهش می‌دهد و در حالت غیر‌مستقیم می‌توان به عایق بودن در مقابل سرما، گرما و صوت اشاره کرد که به میزان چشم‌گیری می‌تواند در مصرف انرژی صرفه‌جویی کند.
باید به این نکته توجه داشت که فوم‌بتن از لحاظ اقتصادی توانسته گامی بزرگ در صنعت ساختمان بردارد و جز مصالح پرکاربرد در زمینه ساختمان باشد، و مهندسان و پیمانکاران توجه ویژه‌ای به آن داشته‌اند.
ساختمان و بافت این بتن متخلخل است که این پارامتر باعث می‌شود در برابر زلزله مقاوم باشد و همچنین عایق بسیار خوبی در مقابل گرما، سرما و صوت است.
پرت مواد اولیه که در جهت ساخت فوم‌بتن مورد مصرف قرار می‌گیرد بسیار نسبت به بتن معمولی کمتر است، زیرا تمام مراحل تولید در محل مشخصی صورت می‌گیرد و جهت تولید آن فرآیندی خاص طراحی شده است به همین دلیل تولید این نوع بتن دارای استاندارد خاص و تعریف شده‌ای است.
همچنین باید به این نکته اشاره کرد که به دلیل مسطح بود و فاقد دانه‌بندی بودن این بتن، می‌توان با یک ماستیک‌کاری ساده سایر عملیات‌های بعدی شامل: سرامیک، سنگ، پارکت و... را به سهولت روی آن انجام داد.

ویژگی‌های فوم‌بتن

  • اقتصادی بودن
سبک بودن و داشتن مقاومت فشاری مطلوب و استاندارد با توجه به نوع کاربرد آن، از نظر اقتصادی می‌تواند هزینه‌ها و مخارج ساختمان را به میزان قابل ملاحظه‌ای کاهش دهد به دلیل اینکه بعد از استفاده‌ی آن، وزن اسکلت فلزی و دیوار‌ها و همچنین سقف‌ها کاهش می‌یابند و کاهش مخارج فوندانسیون و پی ساختمان را با خود به همراه دارد زیرا با سبک‌تر بودن ساختمان، نیروی زلزله خسارات کمتری را در صورت وقوع دارد.
  • سهولت در اجرا
در روش‌های قدیمی نیروی کار زیادی جهت حمل‌و‌نقل و جابه‌جایی مصالح مورد استفاده قرار می‌گرفت، و همین امر باعث افزایش هزینه‌های زمانی، هزینه‌های مالی و تعداد زیاد نیروی کار می‌شد که انجام کفسازی و یا سایر امور را سخت‌تر می‌کرد درضمن، اجرای هرگونه نازک‌کاری بر روی پوشش فوم‌بتن، امری بسیار ساده است و چسبندگی قابل توجهی با سیمان و گچ دارد.
  • عایق بودن
فوم‌بتن به دلیل داشتن حباب‌های هوا در خود، عایق بسیار خوبی برای سرما، گرما و صوت است، همچنین پایین بودن وزن مخصوص آن در این امر بی‌تأثیر نیست.
ضریب انتقال حرارت فوم بتن در حدود 0.065 تا 0.435 است که واحد آن  است که ضریب انتقال حرارتی بتن معمولی حدودا بین 3.1 تا 7.1 است که استفاده از فوم‌بتن به عنوان عایق می‌تواند در روند استفاده از وسایلی گرمایشی و سرمایشی تأثیر بسزایی داشته‌باشد، همچنین فوم‌بتن عایق مناسب صداست با ضریب بالای جذب  آکوستیک که در نتیجه به عنوان یک فاکتور رفاهی در جهت جلوگیری از ورود صدا‌های مزاحم، اخیرا مورد توجه طراحان و معماران قرار گرفته‌است.
  • مقاوم در برابر یخ‌زدگی
فوم‌ بتن در مقابل یخ‌زدگی و فرسایش‌های ناشی از آن و همچنین در برابر نفوذ آب و رطوبت مقاومت بالایی دارد، زیرا در تمامی طول خود و ساختار استانداردش دارای تخلخل است  در نتیجه شکاف‌های مویین و درزهای کمتری در سطح آن ایجاد می‌شود و اگر ضاخمت کافی را داشته‌باشد در مقابل نفوذ باران و رطوبت مقاومت مطلوبی را به همراه خواه د داشت.
  • مقاوم در برابر آتش
مقاومت فوم‌بتن در مقابل آتش بسیار بالا و مطلوب است به طوری که قطعه‌ای با وزن مخصوص حدود 700 الی 800 کیلوگرم بر متر‌مکعب با ضخامت حداقل 8 سانتی‌متر می‌تواند به راحتی تا 1270 درجه سانتی‌گراد را تحمل کند و در وزن‌های پایین‌تر تقریبا غیر‌قابل احتراق است.
  • قابلیت برش پذیری
فوم‌‌بتن به دلیل داشتن بافت متخلخل، قابل برش با اره نجاری است و همچنین قابلیت میخ‌پذیری دارد که همین امر سبب می‌شود کارهای سیم‌کشی و نصب لوازم ‌برقی و تأسیسات سریع و راحت‌تر باشد.
از این رو می‌توان نتیجه گرفت که فوم‌بتن می‌تواند جایگزین بسیار مناسبی برای روش‌های سنتی و قدیمی پیشین باشد و ساختمان‌سازان، مهندسان عمران و معماران از این ماده‌ی جدید برای سهولت در کارشان استفاده کنند و در زمان و هزینه‌های خود صرفه‌جویی کنند.

گروه فوم بتن کیان

متخصصین ما هر لحظه برای ارائه مشاوره و شنیدن صدای شما عزیزان آمادگی دارند