ارت Earth: بعضی اوقات در برقکشی ساختمان به این نام برمی‌خوریم. در آمریکا وکانادا درگاه مخصوصی برای ارت وجود دارد (شکل زیر). همان‌طور که می‌دانیم  فاز و نول جریان الکتریکی را انتقال می‌دهند در واقع سیم فاز به دژکتورخانه اتصال دارد و بعد از آن به دکل برق متصل می‌شود. همین اتفاق در رابطه با سیم نول می‌افتد ولی اتصال به دژکتور ندارد و به دکل برق که انتقال دهنده‌ی جریان در آن وجود دارد اتصال پیدا می‌کند. سیم ارت بعد از اتصال به دژکتور مستقیم به زمین متصل است تا اگر چنانچه درسیم اختلالی باشد خطری برای انسان ایجاد نشود و بار سرگردان به داخل زمین هدایت شود. به مدارزیر نگاه کنید.

http://kianfc.com/wp-content/uploads/2020/04/earth.png

برای فهمیدن کامل موضوع به مثال زیرتوجه کنید
مایکروویوی را در نظر بگیرید که به پریز سه شاخه با سه سیم فاز، نول و ارت وصل است. چنانچه هیچ اختلالی وجود نداشته باشد جریان درسیم فاز و نول برقرار است و سیم ارت به محفظه‌ای فلزی اتصال دارد وجریانی درآن نیست. اما اگر اتصال فاز خرابی داشته باشد محفظه به سیم فاز برخورد می‌کند و محفظه دارای جریان می‌شود که با لمس آن احتمال شوک الکتریکی وجود دارد اما خوشبختانه سیم ارت به محفظه اتصال دارد و آن را به جعبه ی دژکتور می‌فرستد و به دکل منتقل می‌کند و خطر رفع می‌شود مشکل از اختلال سیم فاز شروع می‌شود اما سیم ارت جریان رامنتقل می‌کند و مایکروویو را بی‌خطر می‌کند.

http://kianfc.com/wp-content/uploads/2020/04/earth2.png

پس سیم ارت می‌تواند نقش موثری در امنیت جریان سیم کشی ساختمان ایفا کند. مجری‌های برقکاری ما توانایی راه اندازی و نصب این خط سیم کشی را با درخواست کارفرماهای عزیز دارا هستند تا بتوان همگام با دنیا برق کشی استاندارد داشت.

دسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    Call Now Buttonکلینیک ساختمانی کیان